Najnowszym przedsięwzięciem Steve’a Woźniaka jest uruchomienie kryptokurwalutowego startu efektywności energetycznej.

Kryptokurcja nie jest oczywistym kandydatem do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Tylko górnictwo bitcoin, podstawowa kryptokurna oparta na łańcuchu blokowym, emituje około 22 megaton węgla rocznie (dokładna liczba jest trudna do określenia).

Jednak współzałożyciel Apple, Steve Wozniak, popiera nową walutę kryptokryptokryptokryptokryptową, obiecując, że tak właśnie będzie.

WOZX, uruchomiony przez firmę Efforce, finansującą projekty z zakresu efektywności energetycznej, uprawnia posiadaczy do udziału w zyskach z projektów z zakresu efektywności energetycznej na całym świecie. Woźniak mówi, że to podejście crowdfundingowe pozwoli każdemu zainwestować w rosnący rynek efektywności energetycznej o wartości 250 miliardów dolarów i doprowadzi do „znaczących zmian w środowisku“, zgodnie z oświadczeniem firmy z 4 grudnia.

Prywatni inwestorzy zareagowali pozytywnie: Według firmy zainwestowali już 18 milionów dolarów przy wycenie 80 milionów dolarów, ale świat kryptoński wydaje się być jeszcze bardziej entuzjastyczny. W ciągu pierwszych dni publicznego obrotu, WOZX wzrósł z 22 centów za żeton 2 grudnia do ponad 1,50 dolarów zaledwie pięć dni później – wszystko to przed opracowaniem jednego projektu. Podczas gdy nowa krypto waluta może już teraz generować zyski dla swoich inwestorów, to mniej oczywiste jest, że branża efektywności energetycznej potrzebuje łańcucha blokowego, aby odnieść sukces.

Jak działa WOZX?

Kiedy ktoś kupuje WOZX, kupuje zastępstwo za udział w projekcie z zakresu efektywności energetycznej: zwykle chodzi o modernizację infrastruktury, od świateł LED i szyb okiennych po grubszą izolację i bardziej wydajne generatory prądu. Firmy świadczące usługi energetyczne rejestrują proponowane przez siebie projekty w Efforce, która ocenia wymaganą inwestycję i spisuje umowę określającą oczekiwane zyski.

Projekty te są następnie finansowane przez inwestorów (lub „płatników“) kupujących krypto walutę WOZX, których transakcje będą śledzone w rozproszonej, zweryfikowanej księdze online zwanej łańcuchem blokowym. Po dokonaniu aktualizacji, inteligentne liczniki rejestrują uzyskane oszczędności energii, które są automatycznie dystrybuowane na konta posiadaczy WOZX jako „kredyty energetyczne“. Te kredyty megawatogodzinne mogą być następnie wykorzystane do wyrównania rachunków za energię elektryczną lub zostać odsprzedane firmie Efforce za gotówkę.

Brzmi skomplikowanie? Tak. Ta gimnastyka finansowa jest konieczna, ponieważ nabywcy WOZX nie są akredytowanymi inwestorami w oczach organów regulacyjnych. To ogranicza zdolność takich podmiotów jak Efforce do sprzedaży im papierów wartościowych. Ale żeton WOZX nie jest technicznie udziałowcem: jest to żeton, który generuje udział w przychodach z projektu i rozdziela je jako kredyty, jak twierdzi Andrea Castiglione, kolejna współzałożycielka Efforce.

Jaki jest zwrot z efektywności energetycznej?

W tej chwili kredyty z tytułu kompensacji zużycia energii są uznawane tylko przez niektóre włoskie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, dając ich posiadaczom prawo do kompensacji własnego rachunku, choć Efforce twierdzi, że liczba przedsiębiorstw użyteczności publicznej w przyszłości wzrośnie. Oznacza to, że dla większości ludzi, zwrot z WOZX będzie pochodził ze sprzedaży kredytów, lub z uznania tokena w czasie.

Ile więc pieniędzy mogą spodziewać się „darczyńcy“? Projekty związane z oszczędzaniem energii zazwyczaj generują zyski rzędu 20%, twierdzi Castiglione, przewidując, że inwestorzy mogą uzyskać połowę tych zysków. „Możemy powiedzieć, że zyski z inwestycji są przewidywalne – powiedział – ale istnieje pewne ryzyko“, powołując się na ryzyko związane z projektem i wartość samego żetonu.

Ryzyko to będzie również zależało od typów projektów, które Efforce zdecyduje się zarejestrować i ocenić. Castiglione mówi, że Efforce będzie obsługiwać pierwsze 20 projektów, począwszy od pierwszego kwartału 2021 roku (firma macierzysta Efforce jest licencjonowaną firmą świadczącą usługi energetyczne). Dwa pierwsze potencjalne projekty to 9 megawatów przemysłowych elektrowni, ogrzewania i chłodzenia we Włoszech oraz kompleks hotelowy na francuskiej Riverze. Następnie Efforce otworzy platformę dla 30 partnerów z branży usług energetycznych.

Czy kryptoidy mogą naprawdę pomóc w ograniczeniu emisji?

Jeśli się powiedzie, Efforce mówi, że rynek efektywności energetycznej będzie świadkiem ogromnego napływu nowych inwestycji od osób prywatnych, a świat zobaczy szybkie zmniejszenie wzrostu globalnej emisji.

Ale Vikram Aggarwal, założyciel EnergySage, rynku mieszkaniowej energii słonecznej, i były wiceprezes funduszu private equity Fidelity, twierdzi, że większość projektów powinna być w stanie zapewnić sobie finansowanie instytucjonalne. „Tak długo, jak masz metodologię, jak to będzie generować zyski“, mówi, „nie sądzę, aby brakowało kapitału“. Na przykład, Generate Capital, niedawno zgodził się sfinansować 600 milionów dolarów w takich projektach efektywności energetycznej za pośrednictwem firmy usług energetycznych Alturus.

Innymi słowy, WOZX niekoniecznie podniesie poprzeczkę na rynku efektywności energetycznej.

Aggarwal argumentuje, że ogromne pule dostępnego private equity mogą nie uzasadniać złożoności podejścia Efforce do kryptokurwalutowości. „Blockchain w mojej głowie stał się czteroliterowym słowem“, mówi. „Wygląda na to, że wszyscy, którzy się do nas zbliżają w ciągu ostatnich kilku lat, mówią: „Jestem ekspertem w łańcuchu blokowym. Czy masz problem, który mogę rozwiązać za pomocą łańcucha blokowego?“

Wozniak jest wierzący. Jego kryptoanalizacyjne ambicje podsycają spekulacje od 2018 roku, kiedy to inżynier oprogramowania ogłosił w CNBC, że ma nadzieję, iż Bitcoin Code stanie się jedną globalną walutą – „ponieważ jest to tak czyste myślenie“, powiedział w tym czasie. Następnie dołączył do kryptońskiego przedsięwzięcia założonego przez brytyjską baronową (które później upadło), jak podaje „Financial Times“.

Poparcie Woz’a dla WOZX’a jest powodem, dla którego ta blokowa aplikacja może odnieść sukces tam, gdzie inni zawiedli. Efforce próbował i nie udało mu się zebrać aż 53 mln dolarów w 2019 r. w obliczu zawirowań na rynku; firma powiedziała, że czekała na nagłośnienie roli Wozniaka jako współzałożyciela, aż jego technologia będzie „na poziomie przemysłowym“. Teraz, Efforce twierdzi, że rosnąca cena WOZX sugeruje wycenę na ponad 1 miliard dolarów.